Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12804311



*

nr 1280 4311


Vas

Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 oktober 2019
kl 19:18:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/10 08:45:08 1      100 kr
5/10 15:58:18 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8334 Vas
    benmassa. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:53
  • 8238 Vas
    Böhmen, glas, guld/vit. Höjd: 21 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8223 Vas
    kristall. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:18
  • 8221 Vas
    kristall. Höjd: 42 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:17
  • 8335 Vas
    Onyx/metall. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr